Member duties

Safety Boat Duties 2022

SAFETY BOAT MANNING SCHEDULE 2022
DATE TIME EVENT

OFFICE OF THE DAY

SENIOR HELM

CREW    (& STANDBY HELM)

MARCH
27 Sun 11:00 March Hare Richard Walker John Robertson Ian Barker (Robert Mitchell)
APRIL
3 Sun 11:00 Spring Series - 1 Richard Walker John Robertson Ruth McKenzie (Sonny Hart)
10 Sun  11:00 Spring Series - 2  Keith Lamdin John Robertson John Tappenden (Tim Dye)
17 Sun 11:00 Spring Series - 3  Richard Walker John Robertson Ian Barker (Joff Strutt)
18 Mon 11:00 Class Points - 1 Richard Walker John Robertson Guy Street (Ken Potts)
24 Sun 11:00 Spring Series - 4 Keith Lamdin John Robertson Mark Hayes (Andy Dunnett)
MAY
1 Sun 11:00 Spring Series - 5 Richard Walker John Robertson Paul Stanton (Dave Fowell)
2 Mon 11:00 Class Points - 2 Richard Walker John Robertson Guy Street (Clare Giles)
4 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 1 Richard Walker John Robertson Carlo Bardetti (Robert Mitchell)
8 Sun 11:00 Wallet Trophy Richard Walker John Robertson Dave Rayfield (John Tappenden)
11 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 2 Richard Walker John Robertson Martin Leeks (Ian Barker)
15 Sun  11:00 Ken Potts Pursuit Race Richard Walker John Robertson Beth Ford (Carlo Bardetti)
18 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 3 Roy Wyatt John Robertson Brian Allen (Ian Barker)
22 Sun  11:00 Bill Geddes Trophy Keith Lamdin John Robertson Clare Giles (Robert Mitchell)
25 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 4 Keith Lamdin John Robertson Tim Dye (Ian Barker)
29 Sun

11:00

11:10

London Trophy

Potterers Pot

Richard Walker John Robertson Yvonne Gough (Ian Barker)
JUNE
1 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 5 Richard Walker John Robertson Dave Ingle (Shelby Fowell)
3 Fri 14:00 Jubilee Trophy Richard Walker John Robertson Emily Cossens (Tim Dye)
5 Sun  11:00 Class Points - 3 Richard Walker John Robertson Mark Hayes (Sonny Hart)
8 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 6  Keith Lamdin John Robertson Martin Leeks (Cath Bicknell)
12 Sun 11:00 Toppo Trophy Richard Walker John Robertson John Heath (Sarah Heath)
15 Wed 19:00 Tony Chadd - 7 Richard Walker John Robertson Yvonne Gough (Derroll Pedder)
19 Sun 11:00 Hertford County Shield Keith Lamdin John Robertson Robert Mitchell (Richard Walker)
22 Wed 19:00 Summer Series - 1 Keith Lamdin John Robertson Malcolm Smith (Ken Potts)
26 Sun 11:00 Personal PY Trophy Richard Walker John Robertson Cath Bicknell (Dave Fowell)
29 Wed 19:00 Summer Series - 2 Richard Walker John Robertson Ken Potts (Ian Barker)
JULY
3 Sun  11:00 The Chase Richard Walker John Robertson Beth Ford (Paul Stanton)
6 Wed 19:00 Summer Series - 3 Keith Lamdin John Robertson Dave Rayfield (Carlo Bardetti)
10 Sun 11:00 Team/Fleet Champs Richard Walker John Robertson Mark Hayes (Ken Potts)
13 Wed 19:00 Summer Series - 4 Roy Wyatt John Robertson Derroll Pedder (Joff Strutt)
16 Sat 11:00 REGATTA - DAY 1 Richard Walker

RB1 - TBA

RB2 - TBA

TBA

TBA

17 Sun

11:00

REGATTA - DAY 2

Richard Walker

RB1 - TBA

RB2 - TBA

TBA

TBA

20 Wed 19:00 Summer Series - 5 Keith Lamdin John Robertson Ian Barker (John Heath)
24 Sun 11:00 Tee Dee Cup Keith Lamdin John Robertson Ian Barker (Brian Allen)
27 Wed 19:00  Summer Series - 6 Richard Walker John Robertson Eddie White (Derroll Pedder)
31 Sun 10:00 Clacton S C Regatta N/A John Robertson Andy Dunnett (Ian Barker)
AUGUST
3 Wed 19:00 Summer Series - 7 Richard Walker John Robertson Ian Barker (John Tappenden)
7 Sun 11:00 Ladies Day Richard Walker John Robertson Sonny Hart (Dave Fowell)
14 Sun 11:00 Bill Clarke Shield Keith Lamdin John Robertson Mark Hayes (Ian Barker)
21 Sun 11:00 Personal PY Pursuit Richard Walker John Robertson Ian Barker (Paul Stanton)
28 Sun 11:00 Jim Suckling Shield Richard Walker John Robertson Joff Strutt (Clare Giles)
39 Mon 11:00 Class Points - 5 Richard Walker John Robertson Ruth McKenzie (John Heath)
SEPTEMBER
4 Sun 11:00 Autumn Series - 1 Richard Walker John Robertson Robert Lockett (Ian Barker)
11 Sun 11:00 Autumn Series - 2 Richard Walker John Robertson Mark Hayes (Clare Giles)
18 Sun 11:00 Autumn Series - 3 Keith Lamdin John Robertson Rob Lockett (Dave Ingle)
25 Sun 11:00 Autumn Series - 4 Richard Walker John Robertson Amy Hart (Shelby Fowell)

THE STANDBY HELMS (those in brackets) WILL BE NOTIFIED AT LEAST TWO DAY IN ADVANCE, IF NEEDED

IF YOU ARE A CREW AND UNABLE TO CARRY OUT YOUR DUTY PLEASE ARRANGE DIRECTLY WITH ANOTHER CLUB MEMBER TO SWOP DUTIES AND THEN LET THE SAILING SECRETARY KNOW THE DETAILS

 

Cadet Sailing duties 2022

DATE

ACTIVITY

OOD

RESCUE BOAT CREW

BEACH MASTER

GALLEY CREW

           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           

 

Galley and Bar rota 2022

DATE

TIME

EVENT

FOOD PREPARATION & SERVING

WASHING-UP

BAR CREW

JAN

   

 

         

FEB

   
           
           

MARCH

   

 

         

 

 

       

 

 

       

APRIL

   
           

MAY

   

 

         

 

         

JUNE

   

 

         
           

 

         

 

         
           
           
           

 

 

 

     

JULY

   
           

 

 

       

 

 

       
           
           
           
           
           

AUGUST

   

 

 

 

 

   

 

 

 

 

   

 

 

 

 

   

 

 

 

 

   

 

 

 

     

SEPT

   
           
           
           

 

 

 

     

OCT

   
           

NOV

   

 

 

 

 

   

DEC