Member duties

Safety Boat Duties 2021

SAFETY BOAT MANNING SCHEDULE 2021
DATE TIME EVENT

OFFICE OF THE DAY

SENIOR HELM

CREW    (& STANDBY HELM)

APRIL
4 Sun 11:00 March Hare Richard Walker John Robertson Mark Hayes (Dave Fowell)
5 Mon 11:00 Hertford County Shield Richard Walker John Robertson Carlo Bardetti (Sonny Hart)
11 Sun 11:00 Spring Series - 1 Richard Walker John Robertson John Tappenden (Ken Potts)
18 Sun  11:00 Spring Series - 2  Keith Lamdin John Robertson Ken Potts (Rob Lockett)
25 Sun 11:00 Spring Series - 3  Richard Walker John Robertson Ed Philpot (Andy Dunnett)
MAY
2 Sun 11:00 Spring Series - 4 Richard Walker John Robertson Rob Lockett (Steve Swinbourne)
5 Wed 19:30 Tony Chadd Trophy - 1 Richard Walker John Robertson Eddie White (Andy Dunnett)
9 Sun 11:00 Wallet Trophy Keith Lamdin John Robertson Derroll Pedder (John Tappenden)
12 Wed 19:30 Tony Chadd Trophy - 2 Keith Lamdin John Robertson Clare Giles (Dave Fowell)
16 Sun  11:00 Ken Potts Pursuit Race Richard Walker John Robertson Dave Fowell (Carlo Bardetti)
19 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 3 Roy Wyatt John Robertson Yvonne Gough (Ken Potts)
23 Sun  11:00 Bill Geddes Trophy Richard Walker John Robertson Martin Leeks (Derroll Pedder)
26 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 4 Keith Lamdin John Robertson Henry Spooner (Clare Giles)
30 Sun 11:00 London Trophy Keith Lamdin John Robertson Martin Leeks (Cath Bicknell)
31 Mon 11:00 Westward-Ho Cruise N/A Derroll Pedder Michael Gutteridge (John Tappenden)
JUNE
2 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 5 Richard Walker John Robertson Rob Lockett (Steve Swinbourne)
6 Sun  11:00 Jubilee Trophy Richard Walker John Robertson Yvonne Gough (Andy Dunnett)
9 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 6  Keith Lamdin John Robertson Martin Leeks (Cath Bicknell)
13 Sun 11:00 Toppo Trophy Keith Lamdin John Robertson John Heath (Sarah Heath)
16 Wed 19:00 Tony Chadd - 7 Richard Walker John Robertson Ian Barker (Dave Fowell)
20 Sun 11:00

Pier 2 Pier/Jim Suckling

RB-1

 

RB-2

Richard Walker

 

John Robertson

Sonny Hart

 

Peter Downer (Dave Fowell)

 

Eddie White (Paul Stanton)

23 Wed 19:00 Summer Series - 1 Keith Lamdin John Robertson Shelby Fowell (Ken Potts)
27 Sun 11:00 Tee Dee Trophy Keith Lamdin John Robertson Paul Stanton (Steve Swinbourne)
30 Wed 19:00 Summer Series - 2 Richard Walker John Robertson Paul Stanton (John Tappenden)
JULY
4 Sun  10:00 Clacton S C Regatta N/A John Robertson Emily Cossens (Rob Lockett)
7 Wed 19:00 Summer Series - 3 Keith Lamdin John Robertson Richard Walker (Derroll Pedder)
11 Sun

10:00

14:00

Sail to Brightlingsea

Double Dan

 

N/A

 

John Robertson

 

Steve Swinbourne (Henry Spooner)

14 Wed 19:00 Summer Series - 4 Roy Wyatt John Robertson David Rayfield (Paul Stanton)
18 Sun 11:00 Ladies Race Richard Walker John Robertson  Owen Hooper                       
21 Wed 19:00 Summer Series - 5 Keith Lamdin John Robertson Peter Downer (Derroll Pedder)
24 Sat 11:00 REGATTA - CADET DAY Adam Searles Andy Dunnett Nigel Smith (Dave Fowell)
25 Sun

11:00

 

 

13:25

REGATTA - RACE DAY

Richard Walker

 

Richard Walker

RB1 - John Robertson

RB2 - Nigel Smith

RB1 - John Robertson

RB2 - Nigel Smith

Ian Barker

 

Val Wheatley

Ian Barker

 

Val Wheatley

28 Wed 19:00  Summer Series - 6 Keith Lamdin John Robertson Clare Giles (Andy Dunnett)
AUGUST
1 Sun 11:00 Bill Clarke Shield Keith Lamdin John Robertson Sonny Hart (Rob Lockett)
8 Sun  11:00 Potterers Pot Richard Walker John Robertson John Heath (Dave Fowell)
11 Wed 19:00 Summer Series - 7 Richard Walker John Robertson Cath Bicknell (John Tappenden)
15 Sun 11:00 The Chase Keith Lamdin John Robertson Mark Hayes (Andy Dunnett)
22 Sun 11:00 Personal PY Pursuit Richard Walker John Robertson Andy Cornforth (Paul Stanton)
29 Sun 11:00 Bill Clarke Shield Peter Downer John Robertson Jake Gazzard (Rob Lockett)
30 Mon 11:00 Potterers Pot Richard Walker John Robertson Emily Cossens (Dave Fowell)
SEPTEMBER
5 Sun 11:00 Autumn Series - 1 Richard Walker John Robertson Michael Gutteridge (Clare Giles)
11 Sat 11:00 End of Season Cruise N/A Andy Dunnett Jake Gazzard (Rob Lockett)
12 Sun 11:00 Autumn Series - 2 Keith Lamdin John Robertson Ian Barker (Ken Potts)
19 Sun 11:00 Autumn Series - 3 Richard Walker John Robertson Henry Spooner (Derroll Pedder)
26 Sun 11:00 Autumn Series - 4 Keith Lamdin John Robertson Ed Philpot (Carlo Bardetti)

THE STANDBY HELMS WILL BE NOTIFIED AT LEAST TWO DAY IN ADVANCE, IF NEEDED

IF YOU ARE A CREW AND UNABLE TO CARRY OUT YOUR DUTY PLEASE ARRANGE DIRECTLY WITH ANOTHER CLUB MEMBER TO SWOP DUTIES AND THEN LET THE SAILING SECRETARY KNOW THE DETAILS

 

Cadet Sailing duties 2020

DATE

ACTIVITY

OOD

RESCUE BOAT CREW

BEACH MASTER

GALLEY CREW

           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           

 

Galley and Bar rota 2020

DATE

TIME

EVENT

FOOD PREPARATION & SERVING

WASHING-UP

BAR CREW

JAN

   

 

         

FEB

   
           
           

MARCH

   

 

         

 

 

       

 

 

       

APRIL

   
           

MAY

   

 

         

 

         

JUNE

   

 

         
           

 

         

 

         
           
           
           

 

 

 

     

JULY

   
           

 

 

       

 

 

       
           
           
           
           
           

AUGUST

   

 

 

 

 

   

 

 

 

 

   

 

 

 

 

   

 

 

 

 

   

 

 

 

     

SEPT

   
           
           
           

 

 

 

     

OCT

   
           

NOV

   

 

 

 

 

   

DEC