Safety Boat Duties 2022

SAFETY BOAT MANNING SCHEDULE 2022
DATE TIME EVENT

OFFICE OF THE DAY

SENIOR HELM

CREW    (& STANDBY HELM)

MARCH
27 Sun 11:00 March Hare Richard Walker John Robertson Ian Barker (Robert Mitchell)
APRIL
3 Sun 11:00 Spring Series - 1 Richard Walker John Robertson Ruth McKenzie (Sonny Hart)
10 Sun  11:00 Spring Series - 2  Keith Lamdin John Robertson John Tappenden (Tim Dye)
17 Sun 11:00 Spring Series - 3  Richard Walker John Robertson Ian Barker (Joff Strutt)
18 Mon 11:00 Class Points - 1 Richard Walker John Robertson Guy Street (Ken Potts)
24 Sun 11:00 Spring Series - 4 Keith Lamdin John Robertson Mark Hayes (Andy Dunnett)
MAY
1 Sun 11:00 Spring Series - 5 Richard Walker John Robertson Paul Stanton (Dave Fowell)
2 Mon 11:00 Class Points - 2 Richard Walker John Robertson Guy Street (Clare Giles)
4 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 1 Richard Walker John Robertson Carlo Bardetti (Robert Mitchell)
8 Sun 11:00 Wallet Trophy Richard Walker John Robertson Dave Rayfield (John Tappenden)
11 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 2 Richard Walker John Robertson Martin Leeks (Ian Barker)
15 Sun  11:00 Ken Potts Pursuit Race Richard Walker John Robertson Beth Ford (Carlo Bardetti)
18 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 3 Roy Wyatt John Robertson Brian Allen (Ian Barker)
22 Sun  11:00 Bill Geddes Trophy Keith Lamdin John Robertson Clare Giles (Robert Mitchell)
25 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 4 Keith Lamdin John Robertson Tim Dye (Ian Barker)
29 Sun

11:00

11:10

London Trophy

Potterers Pot

Richard Walker John Robertson Yvonne Gough (Ian Barker)
JUNE
1 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 5 Richard Walker John Robertson Dave Ingle (Shelby Fowell)
3 Fri 14:00 Jubilee Trophy Richard Walker John Robertson Emily Cossens (Tim Dye)
5 Sun  11:00 Class Points - 3 Richard Walker John Robertson Mark Hayes (Sonny Hart)
8 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 6  Keith Lamdin John Robertson Martin Leeks (Cath Bicknell)
12 Sun 11:00 Toppo Trophy Richard Walker John Robertson John Heath (Sarah Heath)
15 Wed 19:00 Tony Chadd - 7 Richard Walker John Robertson Yvonne Gough (Derroll Pedder)
19 Sun 11:00 Hertford County Shield Keith Lamdin John Robertson Robert Mitchell (Richard Walker)
22 Wed 19:00 Summer Series - 1 Keith Lamdin John Robertson Malcolm Smith (Ken Potts)
26 Sun 11:00 Personal PY Trophy Richard Walker John Robertson Cath Bicknell (Dave Fowell)
29 Wed 19:00 Summer Series - 2 Richard Walker John Robertson Ken Potts (Ian Barker)
JULY
3 Sun  11:00 The Chase Richard Walker John Robertson Beth Ford (Paul Stanton)
6 Wed 19:00 Summer Series - 3 Keith Lamdin John Robertson Dave Rayfield (Carlo Bardetti)
10 Sun 11:00 Team/Fleet Champs Richard Walker John Robertson Mark Hayes (Ken Potts)
13 Wed 19:00 Summer Series - 4 Roy Wyatt John Robertson Derroll Pedder (Joff Strutt)
16 Sat 11:00 REGATTA - DAY 1 Richard Walker

RB1 - Martin Leeks

RB2 - John Robertson

Ian Barker

 

Guy Street

17 Sun

11:00

REGATTA - DAY 2

Richard Walker

RB1 - Ian Barker

RB2 - John Robertson

Martin Leeks

 

Roy Wyatt

20 Wed 19:00 Summer Series - 5 Keith Lamdin John Robertson Ian Barker (John Heath)
24 Sun 11:00 Tee Dee Cup Keith Lamdin John Robertson Ian Barker (Brian Allen)
27 Wed 19:00  Summer Series - 6 Richard Walker John Robertson Eddie White (Derroll Pedder)
31 Sun 10:00 Clacton S C Regatta N/A John Robertson Andy Dunnett (Ian Barker)
AUGUST
3 Wed 19:00 Summer Series - 7 Richard Walker John Robertson Ian Barker (John Tappenden)
7 Sun 11:00 Ladies Day Richard Walker John Robertson Sonny Hart (Dave Fowell)
14 Sun 11:00 Bill Clarke Shield Keith Lamdin John Robertson Mark Hayes (Ian Barker)
21 Sun 11:00 Personal PY Pursuit Richard Walker John Robertson Ian Barker (Paul Stanton)
28 Sun 11:00 Jim Suckling Shield Richard Walker John Robertson Joff Strutt (Clare Giles)
39 Mon 11:00 Class Points - 5 Richard Walker John Robertson Ruth McKenzie (John Heath)
SEPTEMBER
4 Sun 11:00 Autumn Series - 1 Richard Walker John Robertson Robert Lockett (Ian Barker)
11 Sun 11:00 Autumn Series - 2 Richard Walker John Robertson Mark Hayes (Clare Giles)
18 Sun 11:00 Autumn Series - 3 Keith Lamdin John Robertson Rob Lockett (Dave Ingle)
25 Sun 11:00 Autumn Series - 4 Richard Walker John Robertson Amy Hart (Shelby Fowell)

THE STANDBY HELMS (those in brackets) WILL BE NOTIFIED AT LEAST TWO DAY IN ADVANCE, IF NEEDED

IF YOU ARE A CREW AND UNABLE TO CARRY OUT YOUR DUTY PLEASE ARRANGE DIRECTLY WITH ANOTHER CLUB MEMBER TO SWOP DUTIES AND THEN LET THE SAILING SECRETARY KNOW THE DETAILS