Safety Boat Duties 2021

SAFETY BOAT MANNING SCHEDULE 2021
DATE TIME EVENT

OFFICE OF THE DAY

SENIOR HELM

CREW    (& STANDBY HELM)

APRIL
4 Sun 11:00 March Hare Richard Walker John Robertson Mark Hayes (Dave Fowell)
5 Mon 11:00 Hertford County Shield Richard Walker John Robertson Carlo Bardetti (Sonny Hart)
11 Sun 11:00 Spring Series - 1 Richard Walker John Robertson John Tappenden (Ken Potts)
18 Sun  11:00 Spring Series - 2  Keith Lamdin John Robertson Ken Potts (Rob Lockett)
25 Sun 11:00 Spring Series - 3  Richard Walker John Robertson Ed Philpot (Andy Dunnett)
MAY
2 Sun 11:00 Spring Series - 4 Richard Walker John Robertson Rob Lockett (Steve Swinbourne)
5 Wed 19:30 Tony Chadd Trophy - 1 Richard Walker John Robertson Eddie White (Andy Dunnett)
9 Sun 11:00 Wallet Trophy Keith Lamdin John Robertson Derroll Pedder (John Tappenden)
12 Wed 19:30 Tony Chadd Trophy - 2 Keith Lamdin John Robertson Clare Giles (Dave Fowell)
16 Sun  11:00 Ken Potts Pursuit Race Richard Walker John Robertson Dave Fowell (Carlo Bardetti)
19 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 3 Roy Wyatt John Robertson Yvonne Gough (Ken Potts)
23 Sun  11:00 Bill Geddes Trophy Richard Walker John Robertson Martin Leeks (Derroll Pedder)
26 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 4 Keith Lamdin John Robertson Henry Spooner (Clare Giles)
30 Sun 11:00 London Trophy Keith Lamdin John Robertson Martin Leeks (Cath Bicknell)
31 Mon 11:00 Westward-Ho Cruise N/A Derroll Pedder Michael Gutteridge (John Tappenden)
JUNE
2 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 5 Richard Walker John Robertson Rob Lockett (Steve Swinbourne)
6 Sun  11:00 Jubilee Trophy Richard Walker John Robertson Yvonne Gough (Andy Dunnett)
9 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 6  Keith Lamdin John Robertson Martin Leeks (Cath Bicknell)
13 Sun 11:00 Toppo Trophy Keith Lamdin John Robertson John Heath (Sarah Heath)
16 Wed 19:00 Tony Chadd - 7 Richard Walker John Robertson Ian Barker (Dave Fowell)
20 Sun 11:00

Pier 2 Pier/Jim Suckling

RB-1

 

RB-2

Richard Walker

 

John Robertson

Sonny Hart

 

Peter Downer (Dave Fowell)

 

Eddie White (Paul Stanton)

23 Wed 19:00 Summer Series - 1 Keith Lamdin John Robertson Shelby Fowell (Ken Potts)
27 Sun 11:00 Tee Dee Trophy Keith Lamdin John Robertson Paul Stanton (Steve Swinbourne)
30 Wed 19:00 Summer Series - 2 Richard Walker John Robertson Paul Stanton (John Tappenden)
JULY
4 Sun  10:00 Clacton S C Regatta N/A John Robertson Emily Cossens (Rob Lockett)
7 Wed 19:00 Summer Series - 3 Keith Lamdin John Robertson Richard Walker (Derroll Pedder)
11 Sun

10:00

14:00

Sail to Brightlingsea

Double Dan

 

N/A

 

John Robertson

 

Steve Swinbourne (Henry Spooner)

14 Wed 19:00 Summer Series - 4 Roy Wyatt John Robertson David Rayfield (Paul Stanton)
18 Sun 11:00 Ladies Race Richard Walker John Robertson  Owen Hooper                       
21 Wed 19:00 Summer Series - 5 Keith Lamdin John Robertson Peter Downer (Derroll Pedder)
24 Sat 11:00 REGATTA - CADET DAY Adam Searles Andy Dunnett Nigel Smith (Dave Fowell)
25 Sun

11:00

 

 

13:25

REGATTA - RACE DAY

Richard Walker

 

Richard Walker

RB1 - John Robertson

RB2 - Nigel Smith

RB1 - John Robertson

RB2 - Nigel Smith

Ian Barker

 

Val Wheatley

Ian Barker

 

Val Wheatley

28 Wed 19:00  Summer Series - 6 Keith Lamdin John Robertson Clare Giles (Andy Dunnett)
AUGUST
1 Sun 11:00 Bill Clarke Shield Keith Lamdin John Robertson Sonny Hart (Rob Lockett)
8 Sun  11:00 Potterers Pot Richard Walker John Robertson John Heath (Dave Fowell)
11 Wed 19:00 Summer Series - 7 Richard Walker John Robertson Cath Bicknell (John Tappenden)
15 Sun 11:00 The Chase Keith Lamdin John Robertson Mark Hayes (Andy Dunnett)
22 Sun 11:00 Personal PY Pursuit Richard Walker John Robertson Andy Cornforth (Paul Stanton)
29 Sun 11:00 Bill Clarke Shield Peter Downer John Robertson Jake Gazzard (Rob Lockett)
30 Mon 11:00 Potterers Pot Richard Walker John Robertson Emily Cossens (Dave Fowell)
SEPTEMBER
5 Sun 11:00 Autumn Series - 1 Richard Walker John Robertson Michael Gutteridge (Clare Giles)
11 Sat 11:00 End of Season Cruise N/A Andy Dunnett Jake Gazzard (Rob Lockett)
12 Sun 11:00 Autumn Series - 2 Keith Lamdin John Robertson Ian Barker (Ken Potts)
19 Sun 11:00 Autumn Series - 3 Richard Walker John Robertson Henry Spooner (Derroll Pedder)
26 Sun 11:00 Autumn Series - 4 Keith Lamdin John Robertson Ed Philpot (Carlo Bardetti)

THE STANDBY HELMS WILL BE NOTIFIED AT LEAST TWO DAY IN ADVANCE, IF NEEDED

IF YOU ARE A CREW AND UNABLE TO CARRY OUT YOUR DUTY PLEASE ARRANGE DIRECTLY WITH ANOTHER CLUB MEMBER TO SWOP DUTIES AND THEN LET THE SAILING SECRETARY KNOW THE DETAILS