Programme of Events 2019

 
DATE DAY TIME EVENT HIGH TIDE
JANUARY
26 Sat 14:00 SOS - Games'n'Grub 15:48
FEBRUARY
  2 Sat 19:00 Chinese New Year Meal 10:26
  9 Sat 09:00 Cliff Clearance 14:36

23

 

Sat

 

14:00

19:00

SOS - Bowling

Sailing Gear Sale

14:37

 

MARCH
  9 Sat 09:00 Work Weekend 13:39
10 Sun 09:00 Work Weekend 14:09
16 Sat 14:00 SOS - Jump Street 19:24
30 Sat 19:00 Fitting-Out Supper 18:36
APRIL
  7 Sun 11:00 March Hare 14:11
14 Sun 11:00 Spring Series - 1 07:21
21 Sun 11:00 Spring Series - 2  14:05
22 Mon 11:00 Hertford County Shield 14:45
27 Sat 14:00 SOS - Birch Hall Adventure 18:32
28 Sun 11:00 Spring Series - 3 07:29
MAY

  5

 

Sun

 

11:00

19:00

Spring Series - 4

Horse Race Night

13:09

 

  6 Mon 11:00 Wallet Trophy 13:45
  8 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 1 15:00
12 Sun 11:00 Spring Series - 5 18:30
15 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 2 22:08
18 Sat 11:00 SOS - Float Your Boat Taster Day 12:20
19 Sun 11:00 Potts Pursuit Trophy CP 13:02
22 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 3 15:00
25 Sat 14:00 SOS - Float Your Boat 16:59
26 Sun 11:00 Jubilee Cup * 17:53
27 Mon 11:00 Cruise to Walton on the Naze 18:57
29 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 4 13:09
JUNE

  1

 

 

Sat

 

 

11:00

 

19:00

GUNFLEET REGATTA - Cadet Day*

Sponsored by Discount Windows & Conservatories, Clacton

Regatta Party

11:23

 

 

  2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sun

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:00

 

 

13:25

13:30

13:35

13:40

13:45

13:50

13:55

14:00

16:00

GUNFLEET REGATTA - Race Day

Sponsored by Discount Windows & Conservatories, Clacton

RNLI Charity Shield CP

Lunch

Class Racing

Catamarans - David Foster Cat Challenge Trophy

Toppers - Mad Hatters Challenge Trophy

Topazes - Dave Fowell Trophy

Comets - Tim Webster Tankard

GP14 - Belle's Buoy

Hobie 405s - Helmsdale Trophy

Lasers - Paxton Jug

Menagerie - 1893 Regatta Trophy

Trophy Presentation

12:02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  5 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 5 14:06
  8 Sat 11:00 SOS - Sail Training - 1 16:23

  9

Sun

11:00

Topper East Coast Open Water Championship

17:18

12 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 6 20:34

15

Sat

11:00

SOS - Sail Training - 2

11.14

16

Sun

11:00

London Trophy (PY1188 & Faster) CP

12:02

19 Wed 19:00 Tony Chadd Trophy - 7 14:04

22

Sat

11:00

SOS - Sail Training - 3

15:53

23

Sun

11:00

Toppo, and Cadet, Single Helm

16:31

26 Wed 19:00 Summer Series - 1 19:05
29 Sat 11:00 SOS - Sail Training - 4 09:51

30

 

Sun

 

11:00

14:00

The Chase - Pursuit Race

Ladies Who Launch - 2

10:44

 

JULY
  3 Wed 19:00 Summer Series - 2 13:07
  6 Sat 14:00 SOS - Class Points - 1 15:27
  7 Sun 11:00 Bill Geddes Trophy* 16:15
10 Wed 19:00 Summer Series - 3 18:57
13  Sat 14:00 SOS - Class Points - 2 09:54
14 Sun 11:00 Tee Dee Challenge Cup CP* 10:55
17 Wed 19:00 Summer Series - 4 13:12

20

 

Sat

 

14:00

19:00

Westward-Ho Cruise

Cheese and Wine Evening

14:56

 

21 Sun  10:00

Clacton on Sea Sailing Club Regatta

15:29
24  Wed  19:00  Summer Series - 5 17:17 

27

Sat 

14:00

SOS - Class Points - 3

20:18 

28 Sun 11:00 Potterers' Pot (PY 1189 & slower) CP 09:05
29 Mon 10:30 CADET WEEK - Day 1 sponsored by ORSTED  10:11
30 Tue 10:30 CADET WEEK - Day 2 sponsored by ORSTED 11:10
31 Wed 10:30 CADET WEEK - Day 3 sponsored by ORSTED 12:02
AUGUST
  1 Thur 10:30 CADET WEEK - Day 4sponsored by ORSTED 12:51
  2 Fri 10:30 CADET WEEK - Day 5 sponsored by ORSTED 13:39

  3

Sat

19:00

Cadet Week Party  sponsored by ORSTED

14:25

  4 Sun 11:00 Bill Clarke Shield* 15:11
  7 Wed 19:00 Summer Series - 6 17:31
10  Sat  14:00 SOS - Class Points - 4 20:45
11 Sun 11:00 Austin Ladies Trophy 09:29
14 Wed 19:00 Summer Series - 7 12:17
17 Sat 14:00 SOS - Class Points - 5 14:01
18 Sun 11:00 Fleet Championship CP 14:32
22 Thur 19:00 Night Flight & Fireworks 16:38
24 Sat 14:00 SOS - Water Fun at GBC 18:35

25

 

Sun

 

11:00

 

Pier 2 Pier Open Trophy

Jim Suckling Shield

06:59

 

26 Mon

13:00

Picnic Cruise to Frinton

08:23
31 Sat 14:00 SOS - Cat & Mouse Race 13:19
SEPTEMBER

  1

 

Sun

 

10:00

14:00

Sail to Brightlingsea

Double Dan Trophy (from Brightlingsea to GSC)

14:04

 

  7 Sat 14:00 SOS - Gunfleet Splash 06:27
  8 Sun 11:00 Austin Ladies Trophy (postponed from 11 August) 07:36
14 Sat 11:00 End of Season Cruise 13:03
15 Sun 11:00 Autumn Series - 1 13:33
21 Sun 19:00 Bingo & Bhaji 16:49
22 Sun 11:00 Autumn Series - 2 17:42
29 Sun 11:00 Autumn Series - 3 12:55
OCTOBER
  6 Sun 11:00 Winter Series - 1 18:27
13 Sun 11:00 Winter Series - 2 12:30
20 Sun 11:00 Winter Series - 3 16:31
26 Sat 19:00 Laying-Up Dinner and Prize-giving 10:57
NOVEMBER
  2 Sat 19:00 Bangers & Mash 15:07
16 Sat 14:00 SOS - Cadet & Otter Annual General Meeting 13:54
DECEMBER
  1 Sun

15:00

Annual General Meeting

14:47
14 Sat 19:00 Christmas Party 13:01

CP - counts towards Class Points for: Lasers - 405s - GP14s - Comets - Topazes - Toppers
* - counts towards Spirit of the Wind for all Cadets and Otters