Programme of Events 2018

 
DATE DAY TIME EVENT HIGH TIDE
JANUARY
20 Sat 19:00 A Toast To Twenty18 13:44
27 Sat 14:00 SOS - Games'n'Grub 19:37
FEBRUARY
10 Sat 09:00 Cliff Clearance 19:46
17 Sat 19:00 Sailing-Gear Sale 12:51
24 Sat 14:00 SOS - Bowling 17:46
MARCH
17 Sat 09:00 Work Weekend 11:53
18 Sun 09:00 Work Weekend 12:27
24 Sat 19:00 Fitting-Out Supper 16:20
25 Sun 11:00 March Hare 18:25
31 Sat 14:00 SOS - Tea By The Sea 12:41
APRIL
  1 Sun 11:00 Spring Series - 1 13:21
  2 Mon 11:00 Social Sailing 13:58
  8 Sun 11:00 Spring Series - 2  17:45
15 Sun 11:00 Spring Series - 3 12:20
22 Sun 11:00 Spring Series - 4 17:11
28 Sat 14:00 SOS - Birch Hall Adventure 11:35
29 Sun 11:00 Spring Series - 5 12:18
MAY
  5 Sat 14:00 SOS - Training The Trainers 15:45
  6 Sun 11:00 Hertford County Shield 16:24
  7 Mon 11:00 Spring Series 2 (postponed from 8 April) 17:11

12

 

Sat

 

11:30

19:00

Comet Open - 1

Comet & Club Social

10:18

 

13 Sun 10:00 Comet Open - 2 11:03
16 Wed 19:30 Rescue Boat, Radio & Winch Training 14:08
19 Sat 14:00 SOS - Float Your Boat Taster Day 15:25
20 Sun 11:00 Wallet Trophy 16:14
23 Wed 19:30 Summer Series - 1 19:22
26 Sat 14:00 Westward-Ho Cruise 10:19

27

 

Sun

 

11:00

14:00

Potts Pursuit Challenge Trophy *

Ladies Who Launch - 1

11:10

 

28 Mon  11:00 Spring Series 3 (postponed from 15 April) 11:54
30 Wed 19:30 Summer Series - 2 13:09
JUNE
  2 Sat 14:00 SOS - Sail Training - 1 14:48
  3 Sun

11:00

Jubilee Cup CP

15:23
  6 Wed 19:30 Summer Series - 3 17:35
  9 Sat 14:00 SOS - Sail Training - 2 20:45

10

Sun

11:00

Toppo & Cadet Single Helm

21:44

13 Wed 19:30 Summer Series - 4 12:03

16

 

Sat

 

14:00

19:00

SOS - Sail Training - 3

Walking Treasure Hunt

14.29

 

17

Sun

 

11:00

14:00

London Trophy (PY1188 & Faster) CP

Ladies Who Launch - 2

15:18

 

20 Wed 19:30 Summer Series - 5 17:54

23

Sat

14:00

SOS - Sail Training - 4

21:04

24

 

Sun

 

11:00

13:30

The Chase - Open Pursuit Race *

Jubilee Cup (CP) (postponed from 3 June)

22:07

 

27 Wed 19:30 Summer Series - 6 12:13
30 Sat 14:00 SOS - Sail Training - 1 13:58
JULY

  1

 

Sun

 

10:00

14:30

Sail To Brightlingsea

Double Dan (from Brightlingsea)

14:31

 

  4 Wed 19:30 Summer Series - 7 16:19
  7  Sat 14:00 SOS - Sail Training - 2 18:45

  8 

 

 

 

Sun

 

 

 

11:00

 

 

 

Gunfleet Splash

     Toppers

     Topazes

     405s

19:53

 

 

 

14

 

 

Sat

 

 

11:00

 

19:00

GUNFLEET REGATTA - Cadet Day *

Sponsored by Discount Windows & Conservatories, Clacton

Regatta Party

13:28

 

 

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sun

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:00

 

 

13:25

13:30

13:35

13:40

13:45

13:50

13:55

14:00

16:00

GUNFLEET REGATTA - Race Day

Sponsored by Discount Windows & Conservatories, Clacton

RNLI Charity Shield CP

Lunch

Class Racing

Catamarans - David Foster Cat Challenge Trophy

Toppers - Mad Hatters Challenge Trophy

Topazes - Dave Fowell Trophy

Comets - Tim Webster Tankard

GP14 - Belle's Buoy

Hobie 405s - Helmsdale Trophy

Lasers - Paxton Jug

Menagerie - 1893 Regatta Trophy

Trophy Presentation

14:17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21

Sat

14:00

SOS - Sail Training - 3

16:29

22 Sun  10:00

Clacton on Sea Sailing Club Regatta

20:24
25  Wed  19:30  Tony Chadd Trophy 23:29 

28

Sat 

14:00

SOS - Sail Training - 4

13:08 

29 Sun 11:00 Bill Geddes Trophy * 13:41
30 Mon 10:30 CADET WEEK - Day 1 sponsored by ORSTED  14:13
31 Tue 10:30 CADET WEEK - Day 2 sponsored by ORSTED 14:46
AUGUST
  1 Wed 10:30 CADET WEEK - Day 3 sponsored by ORSTED 15:19
  2 Thur 10:30 CADET WEEK - Day 4sponsored by ORSTED 15:52
  3 Fri 10:30 CADET WEEK - Day 5 sponsored by ORSTED 16:27

  4

Sat

19:00

Cadet Week Party  sponsored by ORSTED

17:09

  5

 

 

Sun

 

 

11:00

14:00

15:00

Jim Suckling Long Distance Shield

Ladies Who Launch - 3

Austin Ladies Trophy

18:02

 

 

11  Sat  14:00 SOS - Class Points - 1 12:24
12 Sun 11:00 Potterers' Pot (PY 1189 & slower) CP 13:15

18

 

Sat 

 

14:00

17:00

SOS - Class Points - 2

SOS - Water Fight & DIY Beach Barbecue

17:37

 

19 Sun 11:00 Bill Clarke Shield * 18:32
23 Thur 19:00 Night Flight & Fireworks 10:41
25 Sat 14:00 SOS - Class Points - 3 12:10

26

 

Sun

 

11:00

20:00

Tee Dee Challenge Cup CP

Moonlight Cruise & Fireworks

12:45

 

27 Mon

11:00

March Hare (Postponed from 25 March)

13:18
SEPTEMBER
  1 Sat 14:00 SOS - Class Points - 4 16:00
  2 Sun 11:00 Fleet Championships CP 17:41
  8 Sat 14:00 SOS - Class Points - 5 11:17
  9 Sun 11:00 Autumn Series - 1 12:10
15 Sat 14:00 End of Season Cruise 16:15
16 Sun 11:00 Autumn Series - 2 16:58
23 Sun 11:00 Autumn Series - 3 11:38
30 Sun 11:00 Autumn Series - 4 15:39
OCTOBER
13 Sat 19:00 Gunfleet Ghosts & Ghouls 15:04
NOVEMBER
10 Sat

19:30

Laying-Up Dinner and Dance

13:02
17 Sat 14:00 Cadet & Otter Annual General Meeting 19:00
DECEMBER
  2 Sun

15:00

Annual General Meeting

19:25
15 Sat 19:00 Christmas Party 16:46

CP - counts towards Class Points for: Lasers - 405s - GP14s - Comets - Topazes - Toppers
* - counts towards Spirit of the Wind for all Cadets and Otters